YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ MAHSUM ÖZMEN 2018 YILI MALİ DESTEK PROGRAMINA KATILDI

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ MAHSUM ÖZMEN 2018 YILI MALİ DESTEK PROGRAMINA KATILDI

Highslide JS

Ajansın 2018 Yılı Mali Destek Programları olan “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi” ile “Kentsel Altyapının İyileştirilmesi” programları kapsamında Mardin ilimizden  9 ve ilçemiz Nusaybinden 3 proje olmak üzere toplamda 12 proje destek almaya hak kazanmıştır.


Dicle Kalkınma Ajansı ile  kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, bölgesel gelişmeyi hızlandırmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak ve bölge potansiyelinin en verimli şekilde kullanılması amacıyla mali destek programları uygulamaktadır. Bu doğrultuda 2018 yılında toplam 40 Milyon TL bütçe ile “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi” ve “Kentsel Altyapının İyileştirilmesi” Mali Destek Programları yürütülmektedir.

Bölgenin ticaret ve sanayi alanlarının altyapısının iyileştirilerek rekabetçiliğinin artırılması ve turizm potansiyelinin değerlendirilerek rekabet edebilir düzeye getirilmesini amaçlayan “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” ile Bölgemizde Şırnak, İdil, Cizre, Silopi, Nusaybin, Derik ve Dargeçit ilçelerinde kentsel üstyapı ve ortak yaşam alanlarının geliştirilerek kent merkezlerinde yaşanabilirlik düzeyinin artırılmasını amaçlayan “Kentsel Altyapının İyileştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinden toplam 73 başvuru alınmıştır. Değerlendirme süreci sonunda Mardin’den 12, Batman’dan 7, Siirt’ten 7 ve Şırnak’tan 13 olmak üzere toplam 39 proje destek almaya hak kazanmıştır. 

Ajansın teknik ve ilgili paydaşların katılım desteğiyle geliştirilen bu projeler yerel ve bölgesel kalkınma açısından önem arz etmektedir.
Mardin Proje Listesi

 1. Nusaybin Merkez Lozan Caddesi İyileştirme Projesi 1 Milyon TL
 2. Mardin İli Kültür Envanteri Projesi 1.3 Milyon TL
 3. Ömerli Meydanı ve Tarihi Çarşılarını Turizme Kazandırma Projesi 2.4 Milyon TL
 4. Mardin Organize Sanayi Bölgesi Güvenlik Altyapısının Geliştirilmesi Projesi 1.5 Milyon TL
 5. Tarihi Savur Çamaşırhanesinin Turizme Kazandırılması Projesi 300 Bin TL
 6. Midyat Tarihi Çarşılarının Canlandırılması Projesi 2.4 Milyon TL
 7. Midyat'ta Mesleki Eğitimle İstihdama Katkı Sağlıyoruz Projesi 500 Bin TL
 8. Mor Yakup Kilisesi Restorasyonu ve Zeynel Abidin Cami Turizm Altyapısının Hazırlanması Projesi 900 Bin TL
 9. Derik Prof. Dr. Aydın Ayaydın Caddesi Cephe Sağlıklaştırma Projesi 2 Milyon TL
 10. Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi 2 Milyon TL
 11. Dargeçit Rekreasyon Projesi 1.4 Milyon TL
 12. Engel Tanımayan Yetenekli Sınıflar Projesi 650 Bin TL

Tarih : 7.11.2018 / Yer :
Hit : 225