MARDİN ODALARI/BORSALARI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ PROJE UZMANI YETİŞTİRME PROGRAMINA ALIYOR

MARDİN ODALARI/BORSALARI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ PROJE UZMANI YETİŞTİRME PROGRAMINA ALIYOR

Highslide JS

~~Mardin İli ve İlçeleri Odaları/Borsaları, Üniversite öğrencilerine yönelik Proje Uzmanı yetiştirme programlarına destek veriyor. Uncu Danışmanlık firmasının inisiyatifiyle yürütülen programın ana ortağı Kızıltepe Ticaret Borsası (KTB) olup Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) da lojistik sağlıyor. Bu kapsamda, Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) öğrencileri Proje Uzmanı Yetiştirme Programına tâbi tutuluyor.

TOBB/TEPAV ve Mardin İli ve İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci tarafından izlenen değerlendirme süreciyle, MAÜ İİBF İktisat Bölümü öğrencileri arasından; güçlü iletişim yeteneğine, analitik düşünce yapısına ve müteşebbis ruhuna sahip öğrencilerden şu ilk 12’si seçilerek programa dahil edildi: Zeynep Özdemir, Mukaddes Hatice Alan, Ruken Bayram, Kübra Aytimur, Mehmet Şefik Taş, Sibel Tatar, Besna Ülker, Saliha Gözen, Şirvan Dara, Serkan Aba, Büşra Alsak, Merve Karaman.

Öğrenciler, 30 Kasım-3 Aralık 2017 tarihlerinde DİKA Genel Merkezi’nde Proje Uzman Adayı sıfatıyla Proje Döngü Yönetimi (PCM: Project Cycle Management) eğitimine tâbi tutuldular. Eğitimi takiben okul programlarıyla uyumlu olmak kaydıyla proje hazırlama ve yürütme ana faaliyeti kapsamında; proje yazımlarında tekliflerin alınması, proje sahipleri ile irtibata geçilmesi, bütçe oluşturulması vb. alt faaliyetler icra etmektedirler.

Programın yürütücüsü olan Uncu Danışmanlık firmasının sorumlusu Mehmet Uncu, bu faaliyetin temel amacını “geleceğin projecilerini yetiştirerek bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak” şeklinde ifade etti. Uncu, orta-uzun vadedeki hedeflerinin ise “adayların birgün kendi danışmanlık firmalarını kurarak hem hayatlarını idame etmeleri hem de bölgesel kalkınmaya kurumsal bazda destek sağlayabilmeleri” olduğunu ilave etti. KTB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert de, öğrencilerin okul sürecinde aldıkları bu eğitimle proje konusunda daha donanımlı hâle geleceklerini belirtti.

Proje Uzman adayı öğrenciler de programın kendileri açısından çok faydalı olduğunu ifade ettiler. Özellikle aldıkları eğitimin hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir katkı sağlayacağını dile getiren öğrenciler, program kapsamında icra edecekleri faaliyetlerle geleceğe yönelik beklentilerini daha kolay biçimde gerçekleştirebileceklerine vurguda bulundular.

KTB’nin inisiyatifiyle yürütülen bu programın, MAÜ ve DİKA işbirliğiyle Mardin’in diğer Odaları/Borsaları (Mardin Ticaret ve Sanayi Odası, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası, Nusaybin Ticaret Borsası, Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası) tarafından da uygulanması planlanıyor.20.12.2017


Tarih : 20.12.2017 / Yer :
Hit : 416